Australian Championships Para and Omnium - Program of Events
-
Date: 16th December 2016
-
DISC Velodrome Melbourne
-
Chief Commissaire: Graeme Cure
-
Organiser: Cycling Victoria
0900-0950 Warm Up
Event 32 : Qualifying Para C4 Men
4000m Pursuit
Heat 1: |
131 |
Stephen KNOTT (NSW) |
|
|
|
|
|
|
[No Rider] |
|
|
|
|
Heat 2: |
128 |
Kyle BRIDGWOOD (QLD) |
|
|
|
|
|
125 |
Patrick BEST (TAS) |
|
|
|
|
Event 33 : Final Para C2 Women
3000m Pursuit
Heat 1: |
107 |
Amanda REID (NSW) |
|
|
|
|
|
|
[No Rider] |
|
|
|
|
Event 34 : Final Para C4 Women
3000m Pursuit
Heat 1: |
105 |
Hannah MACDOUGALL (VIC) |
|
|
|
|
|
|
[No Rider] |
|
|
|
|
Event 35 : Final Para C5 Men
4000m Pursuit
|
130 |
Alistair DONOHOE (VIC) |
|
|
|
|
Event 36 : Final Para Women Tandem (Gold)
3000m Pursuit
Heat 1: |
110 |
Lindy HOU (ACT) |
|
|
|
|
|
|
[No Rider] |
|
|
|
|
Event 37 : Final Para Men Tandem (Gold)
4000m Pursuit
Heat 1: |
121 |
Kieran MURPHY (SA) |
|
|
|
|
|
|
[No Rider] |
|
|
|
|
Event 38 : Final Para C3 Women (Gold & Silver)
3000m Pursuit
Heat 1: |
106 |
Simone KENNEDY (NSW) |
|
|
|
|
|
108 |
Meg LEMON (SA) |
|
|
|
|
Event 39 : Final Para C5 Women (Gold & Silver)
3000m Pursuit
Heat 1: |
109 |
Fatema TAJBHAI (VIC) |
|
|
|
|
|
113 |
Bronwyn DOLMAN (SA) |
|
|
|
|
Event 40 : Final Para C1 Men (Gold & Silver)
3000m Pursuit
Heat 1: |
124 |
Darcey THOMPSON (SA) |
|
|
|
|
|
129 |
Gariel BOURIS (VIC) |
|
|
|
|
Event 41 : Final Para C2 Men (Gold & Silver)
3000m Pursuit
Heat 1: |
126 |
Gordon ALLAN (NSW) |
|
|
|
|
|
123 |
Darren HICKS (SA) |
|
|
|
|
Event 42 : Final Para C3 Men (Gold & Silver)
3000m Pursuit
Heat 1: |
127 |
David NICHOLAS (QLD) |
|
|
|
|
|
112 |
Mitchell BAILS (SA) |
|
|
|
|
Event 43 : Final Para C4 Men (Gold & Silver)
4000m Pursuit
Heat 1: |
128 |
Kyle BRIDGWOOD (QLD) |
|
|
|
|
|
125 |
Patrick BEST (TAS) |
|
|
|
|
Event 44 : Qualifying Para Women Tandem Sprint
|
110 |
Lindy HOU (ACT) |
|
|
|
|
|
103 |
Rachel HENDERSON (SA) |
|
|
|
|
|
101 |
Jessica GALLAGHER (VIC) |
|
|
|
|
Event c1 : Para C2 Women
Event c2 : Para C4 Women
|
105 |
Hannah MACDOUGALL (VIC) |
|
|
|
|
Event c5 : Para Men Tandem
Event c6 : Para C3 Women
|
108 |
Meg LEMON (SA) |
|
|
|
|
|
106 |
Simone KENNEDY (NSW) |
|
|
|
|
Event c7 : Para C5 Women
|
113 |
Bronwyn DOLMAN (SA) |
|
|
|
|
|
109 |
Fatema TAJBHAI (VIC) |
|
|
|
|
Event c8 : Para C1 Men
|
124 |
Darcey THOMPSON (SA) |
|
|
|
|
|
129 |
Gariel BOURIS (VIC) |
|
|
|
|
Event c9 : Para C2 Men
|
126 |
Gordon ALLAN (NSW) |
|
|
|
|
|
123 |
Darren HICKS (SA) |
|
|
|
|
Event c10 : Para C3 Men
|
127 |
David NICHOLAS (QLD) |
|
|
|
|
|
112 |
Mitchell BAILS (SA) |
|
|
|
|
Event c11 : Para C4 Men
|
128 |
Kyle BRIDGWOOD (QLD) |
|
|
|
|
|
125 |
Patrick BEST (TAS) |
|
|
|
|
|
131 |
Stephen KNOTT (NSW) |
|
|
|
|
10 min break
Event 45 : Final Heat 1 Para Women Tandem Sprint
|
101 |
Jessica GALLAGHER (VIC) |
|
|
|
|
|
103 |
Rachel HENDERSON (SA) |
|
|
|
|
10 min break
Event 46 : Final Heat 2 Para Women Tandem Sprint
|
101 |
Jessica GALLAGHER (VIC) |
|
|
|
|
|
103 |
Rachel HENDERSON (SA) |
|
|
|
|
10 min break
Event 47 : Final Heat 3 Para Women Tandem Sprint
|
101 |
Jessica GALLAGHER (VIC) |
|
|
|
|
|
103 |
Rachel HENDERSON (SA) |
|
|
|
|
Event c12 : Presentation Para Women Tandem Sprint
Event c13 : Presentation Para-cycling Champion of Champions